Makine Halısı Yıkama

Güngören halı yıkama firmamız makine halılarınızı profesyonelce, hiç bir zarar görmeden, titizlikle yıkamaktadır. Günümüzde en çok makine halısı kullanılmaktadır. Bu sayfada Makine halısı yıkama nasıl olur, yıkama teknikleri gibi konulara değineceğiz. Öncelikle makine halılarının neden tercih edildiğini kısaca anlatalım.

Günümüzde el yapımı halıların maliyetli ve yıkanmasının pratik olmayışı insanları makine halılarına yönlendirmiştir. El yapımı ve geleneksel halıların yıkanması ciddi bir özen istemekte, halı yıkama firmalarına el emeği, göz nuru geleneksel halıları emanet etmek de kolay olmamaktadır. Çünkü her halı yıkama firması el halılarını kuralına göre yıkamamakta ve halıya zarar vermektedir.

Güngören halı yıkama otomatik makinede yıkama
Otomatik halı yıkama makinesinde yıkanmakta olan makine dokuma halısı.

Makine halısı hem kullanışlı, hem de fiyat olarak uygun halıdır. Yıkama işlemleri pratiktir. Bu işte uzmanlaşan firmaların sayısı, geleneksel halıların yıkanmasında yetkin firmalardan daha fazladır. Bu halıları yıkamak için başvurulacak firma seçeneği çoktur.

Makine halısı yıkama aşamaları

Standart bir halı yıkama firmasında yıkama süreci şöyle işler;

  1. Halılar ana yıkama borusundan geçer, ana yıkama fırçalarının ortasına geldiğinde fırça grubu baskı yapar, halı fırçalanır. Fırçalardan su ve deterjan verilir. Halının kalınlığına göre fırça baskı yapar. Ana yıkamada fırçalar halının temizliğini derinlemesine yapar.
  2. Sonrasında halı, durulama borusunun girişine gelir. Durulama fırçalarından su verilir. Fırçaların su verme ile basınç ayarları istenildiği gibi ayarlanabilir. Buradaki püf nokta halının cinsine göre suyun tazziğini ayarlamaktır.
  3. Halı durulama fırçalarından geçtikten sonra bantta ilerler. Buradan vakum başlama borularının altına yerleşir. Halı borunun altına geldiğinde vakum başlama zamanlaması devreye girer. Gelberi sıyırıcılarının uçlarındaki emiciler çıkan suyu, halıdaki yabancı maddelerle birlikte vakum deposuna gönderir.
  4. Ardından sıkma işlemi için sarım rulo haline getirilir ve makinenin içinde 1-2 dk (halının büyüklüğüne göre uzayabilir)

Güngören halı yıkama firmamız bunlara ilave olarak natürel halı şampuanı kullanmakta ve tam otomatik halı yıkama makinesi kullanmaktadır. diğer halılarda olduğu gibi makine halılarında da garantimiz vardır. Yıkama aşamasında oluşan sorunlar firmamız tarafından telafi edilmektedir. Yani halılarınızı (tabiri yerinde olacaktır) gözü kapalı teslim edebilirsiniz.

Güngören Halı Yıkama iplik kabartma ve kontrol işlemi
Yıkanmış rulo haline getirilmiş makine halısı

makine halısı yıkama
Otomatik halı yıkama makinesinde yıkanmakta olan makine halısı.